صفحه نخست arrow اندیشه
اندیشه
سالروز جنگ جهاني دوم و اشغال ايران توسط متفقين
ايران در میانه جنگ جهاني
ايران در میانه جنگ جهاني

مريم كامياب: پس از آغاز جنگ جهاني دوم در نهم شهريور ۱۳۱۸ (اول سپتامبر ۱۹۳۹)، ايران بي‌طرفي خود را اعلام كرد، اما به دليل گستردگي مرز ايران با اتحاد جماهير شوروي و درگيري با آلمان اين بي‌طرفي ناپايدار بود. ارتش متفقين به بهانه حضور جاسوسان آلماني در ايران به اشغال كشور مبادرت ورزيد. روز سوم شهريور ۱۳۲۰ نيروهاي شوروي از شمال و شرق و نيروهاي بريتانيايي از جنوب و غرب، از زمين و هوا به ايران حمله كردند و شهرهاي سر راه را اشغال كردند و به سمت تهران آمدند. ارتش ايران به سرعت متلاشي شد. رضاشاه ناچار به استعفا شد. متفقين با انتقال سلطنت به پسر و وليعهد او –محمدرضا - موافقت كردند. پس از اشغال، راه‌آهن سراسري ايران براي انتقال كمك‌هاي نظامي به پشت جبهه شوروي، براساس قانون وام و اجاره مورد استفاده قرار گرفت. پس از اتمام جنگ، ارتش بريتانيا ايران را ترك كرد ولي نيروهاي نظامي كشور شوروي، همچنان در شمال غرب ايران باقي ماندند، كه به تشكيل دو حكومت خودمختار و كوتاه‌مدت جمهوري مهاباد در كردستان و فرقه دموكرات در آذربايجان انجاميد. حمله روسيه (در قالب شوروي) و بريتانيا به ايران در كشاكش جنگ جهاني دوم، حاصل سومين تباني تاريخي اين دو كشور، به زيان حاكميت ملي و تماميت ارضي ايران بود. در مورد نخست، در قرن نوزدهم و در پايان جنگ‌هاي ايران و روسيه در دوره قاجار، تباني روسيه با بريتانيا عليه ناپلئون در اروپا، سبب حمايت بريتانيا از بسته شدن پيمان‌هاي گلستان و تركمنچاي و تحميل آن بر ايران شد. در مورد دوم، اوايل قرن بيستم ميلادي نيز، پيمان‌هاي ۱۹۰۷ و ۱۹۱۵ سبب تقسيم ايران به حوزه نفوذ دو كشور بريتانيا و روسيه و زمينه‌ساز حضور نظامي آنان در ايران شد. سومين بار هم در جنگ دوم جهاني بود كه بهانه حضور كارشناسان آلماني در ايران، اشغال ايران را در پي داشت.

ادامه مطلب...
 
امروز ۱۷ شهریور است
جمعه‌اي به رنگ سياه
جمعه‌اي به رنگ سياه

مريم كامياب:بعد از اينكه در روز ۱۷ شهريور سال ۵۷ مردم ضد شاه تظاهرات كردند و تعداد زيادي از آنان شهيد شدند، امام خميني (قدس‌سره) با شجاعت، شاه را قاتل مردم ايران معرفي كرد و از مردم خواست با «اهداي خون» به كمك مجروحان بروند و از جنگيدن با رژيم شاه دست برندارند. امام خميني (قدس‌سره) رهبر بزرگ ايران هميشه مانند كوه استوار بود و با سخنان خود مردم را راهنمايي مي‌كرد.

ادامه مطلب...
 
از رنجی که می‌بریم- ۱۹
پادشاهی که به عدلیه شکایت برد
پادشاهی که به عدلیه شکایت برد

فرشاد قربانپور:به ايستگاه نوزدهم رسيديم. از اين به بعد «از رنجي كه مي‌بريم» را در اينجاي صفحه مي‌گذارم. همچنين طي دو هفته گذشته مطلب را ننوشته بودم كه از اين بابت عذرخواهي مي‌كنم.

ادامه مطلب...
 
درباره كتاب تاريخ جامع بندر انزلي
دروازه امواج مدرنيته
دروازه امواج مدرنيته

مدرنيته واژه جنجال‌برانگيزي است. اين واژه حتي از ماركسيسم هم بسيار بيشتر جنجال راه انداخته و گستره‌اي بس بزرگ‌تر را دربرگرفته است. جنجال اين واژه به ويژه در مشرق‌زمين ديرسالي است كه گردي به هوا پراكنده كه خواباندن آن به اين آسان شدني نيست.

ادامه مطلب...
 
 
روزنامه‌اي كه در باجه‌ها نيست
روزنامه‌اي كه در باجه‌ها نيست

روزنامه رسمي شماره۱۹۰۷۳ مورخ ۸۹/۶/۲ : -۱ قانون تفسير تبصره «۲» ماده «۸۲» مكرر قانون تشكيلات، وظايف و انتخاب شوراهاي اسلامي كشور و انتخاب شهرداران مصوب ۱۳۸۲ تاريخ تصوب ۳۰/ ۴/ ۸۹ مجلس شوراي اسلامي مبني‌بر اينكه هيات‌هاي رسيدگي به تخلفات اداري كاركنان وزارت كشور شامل هيات‌هاي رسيدگي به تخلفات اداري استانداري‌ها نيز مي‌شود.

ادامه مطلب...
 
ماجراي تحصيل يك وكيل دادگستري در ۸۰ سال قبل
از تبریز تا استانبول به‌دنبال حقوق
از تبریز تا استانبول به‌دنبال حقوق

دكتر محمدحسن لطفي :آنچه مي‌خوانيد يادداشتي است از مرحوم دكتر محمدحسن لطفي، ازجمله وكلاي نامدار دادگستري ايران كه براي نخستين بار همكار ارجمند ما آقاي دكتر ابوالقاسم تفضلي در كتاب جديد خود تحت‌عنوان «سرگذشتي پيش نوشته» منتشر كرده است. دكتر محمدحسن لطفي در ۱۲۹۸ در تبریز به دنیا آمد. در ۱۳۱۷ وارد دانشکده حقوق دانشگاه تهران شد و سپس با استفاده از بورس تحصیلی به استانبول رفت و در دانشگاه بوتینگن به اخذ درجه دکتری نائل شد.

ادامه مطلب...
 
حقوق بشر اسلامي؛ شرايط امكان و امتناع ـ قسمت دوم و پایانی
حقوق بشر يا حقوق بشرها مساله اين است
حقوق بشر يا حقوق بشرها مساله اين است

سيدصادق حقيقت:ديروز قسمت نخست مقاله دكتر حقيقت در باب امكان يا امتناع حقوق بشر اسلامي، تحت عنوان «در باب حق بشر» کار شد. اينك قسمت دوم و پاياني مقاله در ادامه می‌آید.

ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > پایان >>

صفحه 12 - 22 از 540