صفحه نخست arrow اندیشه
اندیشه
 
ماجرای آذربایجان و حکومت پیشه‌وری
ماجرای آذربایجان و حکومت پیشه‌وری

مدتي مي‌شد كه تهران در خاموشي فرو رفته بود. صداي تيراندازي متفقين سال‌ها بود كه ديگر به گوش نمي‌رسيد. پلك‌هايم را روي هم گذاشتم تا بخوابم؛ اما نتوانستم.

ادامه مطلب...
 
نوشتاری در باب فلسفه علم
توماس كوهن و ساختار انقلاب‌هاي علم
توماس كوهن و ساختار انقلاب‌هاي علم

صلاح الدين هرسني: اغلب صاحب‌نظران از وجود سه موج در تاريخ علم سخن مي‌گويند. پوزيتيويسم به‌عنوان موج اول فلسفه علم در قرن نوزدهم، شكل و در قرن بيستم اوج گرفت. پوزيتيويست‌ها با چشم‌پوشي از علم‌شناسي ارسطويي مي‌كوشيدند تصوير تازه‌اي از علم عرضه كنند. اينان متاثر از آراي كانت و هيوم و نيز توجه به شكوفايي علمي در دوران رنسانس، تاكيد بسياري را در تمييز قائل شدن ميان متدلوژي معرفت علمي و تجربي داشتند. مباني پوزيتيويسم عبارتند از اجتناب و وداع با مباحث جدلي‌الطرفين و مباحث متافيزيكي، روي آوردن به تجربه به معناي غليظ كلمه و وضوح و سادگي روش علمي و نيز وحدت روش علمي. عناصر پوزيتيويسم را نيز مي‌توان عينيت، دقت و قطعيت دانست؛ هرچند تبيين، قانون و پيش‌بيني را نيز مي‌توان از عناصر پوزيتيويسم به شمار آورد.

ادامه مطلب...
 
 
دريدا در نشر مركز
دريدا در نشر مركز

امين محمدي‌زاد:انتشارات مركز از مجموعه كتاب‌هاي آشنايي با فيلسوفان، كتاب آشنايي با دريدا، نوشته پل استراترن با ترجمه پويا ايماني را به بازار نشر كشور عرضه كرده است. اين مجموعه را بايد درواقع به‌مثابه مدخلي بر مطالعات فلسفي قلمداد كرد. اما اين كتاب در سه هزار نسخه منتشر شده كه براي يك كتاب فلسفي آمار قابل‌قبولي است.

ادامه مطلب...
 
 
اشك‌هاي فيلسوف
اشك‌هاي فيلسوف

رسول نوروزي:ادوارد سعيد كمك مي‌كند بفهميم كه هستيم و چه بايد بكنيم تا انسان‌هايي اخلاقي باشيم، نه بردگان قدرت.

ادامه مطلب...
 
نگاهی به فلسفه سیاسی آرنت
مفهوم انقلاب در انديشه سياسي هانا آرنت
مفهوم انقلاب در انديشه سياسي هانا آرنت

صلاح الدين هرسني:هانا آرنت انديشمند، متفكر و فيلسوف سياسي آلمان سهم قابل‌ملاحظه‌اي در اعتلاي انديشه سياسي مدرن دارد. با بررسي آرا و عقايد آرنت اين نكته استنباط مي‌شود كه انديشه سياسي او در پي فهم تجربه سياسي انسان و جايگاه سياست در حيات انساني است. در اين راستا، سياست نيز مفهوم خاص خود را در انديشه او پيدا مي‌كند به اين معني كه سياست موردنظر او چيزي جز كنش‌ها و كردار‌هاي عمومي انسان‌ها نيست كه مي‌تواند آزادي و اختيار و فاعليت انسان را معنا و مفهوم ديگري ببخشد. در اين ميان انقلاب و مفهوم آن از محوري‌ترين و اساسي‌ترين انديشه‌هاي سياسي اوست كه توضيح و تشريح آن را مي‌توان در كتاب‌هايي درباره انقلاب (on Revolution) و نيز ريشه‌هاي توتاليتاريسم The Origins Of Totalitarianism به دست آورد. بايد توجه داشت كه انعكاس مباحث انقلاب در اين دو اثر آرنت، امتيازاتي را در انديشه سياسي مدرن براي او دامن زده است.

ادامه مطلب...
 
از رنجي كه مي‌بريم ـ ۱۸
از رنجي كه مي‌بريم
از رنجي كه مي‌بريم

فرشاد قربانپور:۱ چند روز قبل مجله ارمغان را ديدم. مجله‌اي ادبي، تاريخي، فرهنگي است كه مطالب بسيار زياد و متنوعي در آن درج شده بود. ازجمله نشرياتي است كه دوره انتشار آن خيلي طولاني شد. شايد حدود ۶۰ سال طول كشيد. همين‌قدر كه ۴۹۹ شماره از آن منتشر شده خود نشان‌دهنده طول عمر آن است. البته ازجمله نشريات قاجاري است كه به انقلاب ۵۷ هم كشيده شد. اولين شماره آن در سال ۱۲۹۸ منتشر شد و آخرين شماره آن هم در اسفندماه ۱۳۵۷ يعني يك ماه پس از پيروزي انقلاب. اما نكته جالب‌تري كه به نظرم رسيد شعري است كه در صفحه اول اولين شماره آن درج شده و خود گوياي بسياري از مسائل است.

ادامه مطلب...
 
نوشتاری از احسان طبری
بررسي انتقادي «تاريخ نوين ايران»
بررسي انتقادي «تاريخ نوين ايران»

احسان طبري:مقاله زير بررسي انتقادي «تاريخ نوين ايران» تاليف مورخ شوروي (ميخائيل سرگه‌يويچ ايوانف) (بخش اول، دوم و سوم) است كه به قلم احسان طبري به رشته تحرير درآمده است. رسول جعفريان نيز بر اين مقاله مقدمه‌اي نگاشته و در آن به معرفي طبري و ذكر پاره‌اي از اهميت‌هاي اين مقاله پرداخته است. اما در اينجا به علت فضاي كم از درج مقدمه خودداري كرديم.

ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > پایان >>

صفحه 34 - 44 از 540