صفحه نخست arrow اندیشه
اندیشه
درباره كتاب گل رنج‌هاي كهن
تاریخ و اسطوره
تاریخ و اسطوره

مونا رستا:كتاب گل رنج‌هاي كهن با يادداشتي از ويراستار، سرسخني از نويسنده و كتابنامه‌اي شامل آثار نويسنده در ابتداي آن، مجموعه‌اي از ۱۲ مقاله در موضوع شاهنامه است.

ادامه مطلب...
 
 
شرف خطاط
شرف خطاط

فرشاد قربانپور:هفته قبل به علت تعطيلات نتوانستم اين ستون را بنويسم. چند نفري ايميل زده و از اين بابت گله كرده‌اند و چند نفري نيز با خود انديشيده‌اند كه من اين ستون را نوشته‌ام لابد اما به دست آنها نرسيده از اين‌رو خواسته‌اند كه متن آن را برايشان ايميل كنم. اما من كه ننوشته بودم عذر خواستم و علاوه‌بر اينكه اينجا توضيح مي‌دهم در ايميل‌هاي مختلفي هم توضيح داده‌ام كه از اينكه كوتاهي كردم و هفته قبل اين ستون را ننوشتم عذرخواهي مي‌كنم؛ ببخشيد. بنابراين اين ستون شماره ۱۵ از رنجي كه مي‌بريم است و شماره ۱۴ آن نيز ۱۵ تيرماه در همين صفحه آمده بود.

ادامه مطلب...
 
زندگی در جهان امروز چه تجربه‌هایی برای ما دارد
از زنده‌ماني تا زندگاني
از زنده‌ماني تا زندگاني

مهناز اكبري:زمان ما زمان اوج بيم‌ها و اميدها است. انسان در نبرد زندگي خواستار خوشبختي آماده‌اي است كه قانون فرتوت را نقض كرده، وجود مفهوم خويش را تجديد كند و در نهايت شخصيت گم‌شده‌اش را باز يابد. در اين پيكار روشني و تاريكي، انسان به نجات انسان شتافته و براي بشر تكيه‌گاهي شده است.

ادامه مطلب...
 
 
حيات عقلاني ايرانيان
حيات عقلاني ايرانيان

قاسم پورحسن:عضو هيات‌علمي دانشگاه علامه طباطبايي معتقد است: در همايش روز جهاني فلسفه در ايران بايد حيات عقلاني نيرومند خود را برجسته كنيم و به فلسفه‌پژوهان فرهنگ‌هاي ديگر ارائه دهيم. دكتر قاسم پورحسن در مورد برگزاري همايش روز جهاني فلسفه درايران و اينكه اين همايش چه نقشي در معرفي فلسفه ايراني به جهانيان مي‌تواند داشته باشد، گفت: مهم‌ترين هدف يونسكو در برگزاري اين روز در كشورهاي مختلف، معرفي فرهنگ و تمدن و تفكر آن سرزمين است. اگر ما بتوانيم در اين روز تفكرات فيلسوفان‌مان را كه نقش بسزايي در تمدن اسلامي ايراني داشته‌اند، تشريح كنيم به موفقيت بزرگي دست يافته‌ايم. اگر در اين روز به بحث پيرامون نظرات و آراي فيلسوفان مغرب‌زمين بسنده كنيم و مقالات و سخنراني‌ها و پانل‌ها و نشست‌هايمان را به سمت معرفي بنيادهاي تفكر عقلي ايران در حوزه اسلام جهت ندهيم سخت در اشتباه خواهيم بود.

ادامه مطلب...
 
شرح زندگاني من يا تاريخ اجتماعي و اداري دوره قاجاريه*
همه چیز درباره قاجارها
همه چیز درباره قاجارها

مجتبي مينوي:در موقعي كه چاپ اول اين كتاب جلد جلد بيرون مي‌آمد بنده در سلسله گفتارهاي فرهنگي و ادبي كه به فارسي توسط راديوي لندن الغا مي‌كردم درباره این مجلدات كتاب سخناني عرض كرده بودم و مجله راهنماي كتاب سخنان بنده را درخصوص جلد اول آن چندي پيش به مناسبت چاپ دوم كتاب انتشار داد. اينك آنچه درباره جلد دوم گفته بودم، كه با تغييراتي متناسب با اين چاپ دوم به عرض خوانندگان آن مجله مي‌رسد.

ادامه مطلب...
 
در دانشگاه زنجان برگزار مي‌شود
دومين كنفرانس مديريت سرمايه فكري
دومين كنفرانس مديريت سرمايه فكري

به گزارش مركز دايره‌المعارف بزرگ اسلامي، دومين كنفرانس بين‌المللي مديريت سرمايه فكري در روزهاي ۱٤و ۱٥ مهرماه ١٣٨٩ با همكاري سازمان‌ها و موسسات ملي و بين‌المللي در پارك علم و فناوري دانشگاه تحصيلات تكميلي علوم‌پايه برگزار مي‌شود. از تمامي صاحب‌نظران و علاقه‌مندان دعوت مي‌شود مقالات علمي و پژوهشي و نتايج تجربيات عملي خود را مطابق با محورهاي كنفرانس، در اين اتفاق علمي مشاركت دهند. به‌طور كلي انتظار مي‌رود مقالات رسيده به كنفرانس، داراي محتواي پژوهشي و تحقيقاتي در مباني نظري، الگوها و تجربياتي عملي، فنون و مهارت‌هاي تخصصي متناسب با محورهاي مطروحه كنفرانس باشند. از محورهاي دومين كنفرانس بين‌المللي مديريت سرمايه فكري انتظار مي‌رود در تعميق بحث سرمايه فكري در منطقه موثر باشند. محورهاي دومين كنفرانس بين‌المللي مديريت سرمايه فكري در ادامه آمده است.

ادامه مطلب...
 
به ميزباني كتابخانه ملك برگزار شد
رونمايي از ساعت آفتابي سرتيپ بغايري
رونمايي از ساعت آفتابي سرتيپ بغايري

كتابخانه «ملك» كه در باغ ملي تهران يا همان ميدان مشق، يعني در تاريخي‌ترين و خاطره‌انگيز‌ترين نقطه تهران واقع شده است چند روز قبل ميزبان كساني بود كه براي رونمايي از يك ساعت آفتابي تاريخي به آنجا آمده بودند.

ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > پایان >>

صفحه 67 - 77 از 540