صفحه نخست arrow اندیشه
اندیشه
مروري بر ۳ اثر قاسم كاكايي
دفاتري در باب عرفان
دفاتري در باب عرفان

امين محمدي‌زاد:عرفان دانشي است كه موضوع آن معرفت خداوند و راه‏هاي نيل به آن است و به عبارتي، شناخت خداوند در درون خويش و تسليم شدن به او و عشق ورزيدن به او با عقل و دل و جان است. عرفان در اصطلاح عبارت است از معرفت قلبي كه از طريق كشف و شهود، نه بحث و استدلال، حاصل مي‌شود و آن را علم وجداني هم مي‌خوانند.

ادامه مطلب...
 
 
شهيد بهشتي از زبان خودش
شهيد بهشتي از زبان خودش

من محمد حسيني‌‌بهشتي كه گاه به اشتباه محمدحسين ‌بهشتي مي‌نويسند، نام اولم محمد و نام‌‌خانوادگي تركيبي است از حسيني‌‌بهشتي. در دوم آبان ۱۳۰۷ در شهر اصفهان در محله لومبان متولد شدم، منطقه زندگي ما يك منطقه قديمي است، از مناطق بسيار قديمي شهر است. خانواده من يك خانواده روحاني است. پدرم روحاني بود. تحصيلاتم را در يك مكتبخانه در سن چهار سالگي آغاز كردم.

ادامه مطلب...
 
فردا سالروز شهادت دکتر بهشتی است
روش‌شناسي شهيد بهشتي
روش‌شناسي شهيد بهشتي

فرشاد مؤمني:ما در قرآن مكرر مشاهده مي‌كنيم كه درباره فلسفه بعثت انبياء يكي از نكاتي كه ذكر مي‌شود اين است كه از آنجايي كه برخي گروندگان اديان پيشين به قاعده كج‌فهمي‌ها يا منفعت‌طلبي‌هاي كوتاه‌نگرانه در آموزه‌هاي ديني دست مي‌برند و آن را تحريف مي‌كنند يكي از فلسفه‌هاي ارسال نبي اين است كه با آن تحريف‌ها مبارزه كنند.

ادامه مطلب...
 
اول تير، روز اطلاع‌رساني بود
رسانه‌ها منعكس‌كننده پيام فرهنگ و هويت كشورها
رسانه‌ها منعكس‌كننده پيام فرهنگ و هويت كشورها

امين محمدي‌زاد:رسانه‌ها با قدرت نفوذ فوق‌العاده خود در جوامع مختلف قادرند تصوير مثبت يا منفي از يك كشور را در جهان خلق كنند. اين مساله باعث شده مديريت رسانه‌ها مورد توجه خاص دولت‌ها قرار گيرد.

ادامه مطلب...
 
تاملي در اخلاق در حوزه‌ عمومي؛ كتاب دكتر ميرسپاسي
روشنفكران ايراني: جامعه‌گريزي، فلسفه‌پژوهي
روشنفكران ايراني: جامعه‌گريزي، فلسفه‌پژوهي

طيبه دومانلو:خرد: «اخلاق در حوزه عمومي؛ تاملاتي در باب ارزش‌ها و نهادهاي دموكراتيك» عنوان آخرين اثر منتشر شده از علي ميرسپاسي استاد رشته جامعه‌شناسي دانشگاه كلمبيا به زبان فارسي است كه نشر ثالث آن را منتشر كرده است. ميرسپاسي يكي از روشنفكران پراگماتيك متاثر از جان ديويي و ريچارد رورتي در اين اثر تلاش مي‌كند تا ضمن بررسي مفاهيم نظري مرتبط با دموكراسي، تبييني جامعه‌شناسانه نيز از پروژه دموكراسي و كاركرد آن ارائه دهد. وي همچنين از پرداختن به مشكلات و معضلات جامعه ايراني غفلت نكرده است و به تناسب بحث به مسائل جامعه به خصوص در حوزه روشنفكري و دانشگاهي ايران و باورها و ارزش‌هاي آنها مي‌پردازد.

ادامه مطلب...
 
گفت‌وگو با دكتر محمدمهدي جعفري از شاگردان مطهری و شریعتی
مطهری و شریعتی مخالف هم نبودند
مطهری و شریعتی مخالف هم نبودند

دكتر محمدمهدي جعفري استاد دانشگاه و معاون سابق آموزشي دانشگاه شيراز ازجمله دوستان و نزديكان دكتر شريعتي بود. او از سال۱۳۴۶ تا چند روز قبل از سفر بي‌بازگشت دكتر شريعتي به لندن همواره يار و همراه او بود. در زمينه برخي مسائل و ابهام‌هاي زندگي و مرگ دكتر شريعتي با دكتر جعفري گفت‌وگو كرديم او در اين گفت‌وگو به مساله چاپ مقاله به نام دكتر شريعتي در روزنامه كيهان اشاره مي‌كند كه به‌رغم تكذيب، همچنان شهيد مطهري معتقد بودند كه كار خودش است. متن كامل اين گفت‌وگو را در ادامه مي‌خوانيد.

ادامه مطلب...
 
یادداشت اختصاصی محمد ضیمران برای فرهیختگان
حسب حال هايدگر به مثابه فلسفه و ايدئولوژي
حسب حال هايدگر به مثابه فلسفه و ايدئولوژي

حامد زارع: دكتر محمد ضيمران، استاد فلسفه هنر و متخصص در فلسفه‌هاي پست‌مدرن است. از او كتاب‌هاي زيادي در باب پست‌مدرنيسم منتشر شده است. اكثر كتاب‌هاي ضيمران نيز به همت انتشارات هرمس به بازار نشر كشور عرضه شده است. در اين نوشتار كه وي به‌صورت اختصاصي در اختيار روزنامه فرهيختگان قرار داده، درباره هايدگر و نقشش در حزب نازی بحث كرده است.

ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > پایان >>

صفحه 89 - 99 از 540