صفحه نخست arrow اندیشه
اندیشه
 
مشکلات بنیادین نظام آموزشی
مشکلات بنیادین نظام آموزشی

عضو هيات‌علمي دانشگاه علامه طباطبايي با اشاره به مشكلات بنيادين نظام آموزشي، دو مشكل عمده اين حوزه به‌ويژه علوم انساني را يادآور شد و تاكيد كرد: تا مشكلات بنيادين نظام آموزشي حل نشود، صحبت درباره رعايت اخلاق تدريس بيهوده است.

ادامه مطلب...
 
 
انديشمندان برجسته فرانسوي‌زبان، آلبر كامو
انديشمندان برجسته فرانسوي‌زبان، آلبر كامو

ترجمه سعيده بغيري:آلبر كامو نويسنده و فيلسوف قرن بيستم آنچه را آزمود كه به مثابه ناتواني غمبار موجودات بشري از درك آن و بهبود شرايط تحمل ناپذيرشان مي‌نگريست.

ادامه مطلب...
 
نقد و بررسی نشریاتی که متوقف شدند ـ نشریه یازدهم
تحلیل محتوای مجله نمايش
تحلیل محتوای مجله نمايش

امیر تبریزی:نمايش مجله‌اي است از «انتشارات اداره‌كل هنرهاي زيبا»ي سابق و به مديريت «حسن شيرواني». اولين شماره اين نشريه در تاريخ اول آذرماه سال ۱۳۳۵ انتشار يافته است. در صفحه اول اين شماره مطلبي مي‌خوانيم از مدير مجله با عنوان «هنرهاي ملي نمايشي ايران». حسن شيرواني مي‌نويسد: «نمايشنامه‌نويسي در ايران سابقه زيادي ندارد و ما هنوز موفق نگشته‌ايم كه براي هنرهاي نمايشي ايران مكتب مشخص و ملي داشته باشيم...

ادامه مطلب...
 
 
آمريكاي لاتين و آينده
آمريكاي لاتين و آينده

ترجمه: محمدصادق اصغري:گيزي ۵۹ ساله در سال ۱۹۷۰ دكتراي حقوق خود را از دانشگاه هومبولدت برلين دريافت كرده و از سال ۱۹۷۱ از معدود وكلايي بود كه در آلمان شرقي به‌طور آزاد به شغل وكالت اشتغال داشته است. وي از سال ۱۹۶۷ وارد حزب SED شد كه اين حزب در سال ۱۹۹۰ با تحولاتي در برنامه و مشي خود به حزب سوسياليسم دموكراتيك PDS تغيير نام يافت. او در اولين انتخابات آزاد برگزارشده در آلمان شرقي به‌عنوان نماينده از مارس تا اكتبر ۱۹۹۰ در مجلس عضويت داشته و به دنبال وحدت دو آلمان به عضويت مجلس آلمان متحد درآمد. از سال ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۸ رياست گروه نمايندگان PDS را در مجلس آلمان عهده‌دار بود. وي مدت كوتاهي هم در دولت ايالتي برلين شركت داشته كه پس از مدتي از مسووليتش استعفا داد. به دنبال تشكيل حزب چپ آلمان كه از اتحاد دو حزب سوسياليسم دموكراتيك و حزب چپ به وجود آمد، در صدر ليست نمايندگي اين حزب در برلين وارد مبارزه انتخاباتي شده و به‌عنوان نماينده مجلس آلمان برگزيده شد. وي اكنون رياست گروه نمايندگان حزب چپ آلمان را در مجلس به عهده دارد. ايشان با علاقه تمام از ابتداي دهه ۹۰ مسائل آمريكاي لاتين را دنبال مي‌كند. به دنبال ملاقات اخير گيزي با آقاي رافائل كورآ رئيس‌جمهور اكوادر خانم مارتين لينگ مصاحبه زير را با او انجام داد.

ادامه مطلب...
 
گفت‌وگوي فرهيختگان با دكتر سعيد ناجي
فلسفه براي كودكان كودكان براي فلسفه
فلسفه براي كودكان  كودكان براي فلسفه

مريم كامياب:جناب آقاي دكتر، براي افتتاح مبحث لطفا دورنمايي از بحث «فلسفه براي كودكان و نوجوانان» را براي ما تشريح كنيد تا به سوالات بعدي بپردازيم.

ادامه مطلب...
 
نقدي بر كتاب «تركان در گذر تاريخ»
ساده‌انگاري‌هايي براي سنگين كردن تاريخ
ساده‌انگاري‌هايي براي سنگين كردن تاريخ

فرشاد قربانپور:ما مردمان به راستي كه چيزي از قانونمندي تاريخ نمي‌دانيم. تاريخ همواره به راه خود رفته است. ما در تغيير آن دستي نداشته‌ايم. اما با اين حساب همواره بخشي از آن را مايملك خود كرده، بر آن مي‌تازيم و شكست‌خورده اما باز از نو شروع مي‌كنيم و هزاران سال است كه چنين عبث به همان راه مي‌رويم. در حالي كه مي‌توانيم امانت‌دار باشيم و شايد به همين دليل بود كه فريدون آدميت كتاب‌هايش را با مداد مي‌نوشت و هر بار قبل از سپردن به ناشر پاكنويس مي‌كرد. از همين‌رو از مونتاژ كاري تاريخي به شدت متنفر بود و از اين دسته بود كه هميشه سكوت مي‌كرد.

ادامه مطلب...
 
تاملات ماركس درباره تاريخ روسيه
تاريخ روسيه از نگاه ماركس
تاريخ روسيه از نگاه ماركس

مهدي بازرگاني:نوشته‌هاي كارل ماركس درباره تاريخ روسيه، تحليل‌هايي است كه او براي مجله The free prss لندن نوشته. اين يادداشت‌ها كه در ۱۳ قسمت چاپ شده، بعدها پس از مرگ ماركس توسط النور دخترش در قالب كتاب چاپ شد. تاريخ نوشتن اين سلسله مقالات ۱۸۵۶ است، اما سال ۱۸۹۹ در لندن چاپ شد. ترجمه روسي اين اثر در ۱۹۱۷ عرضه شد كه تنها با تفسيري خاص ارائه گشت و تا سال‌ها بعد نيز چرخ بر همين محور چرخيد. استالين سال‌ها بعد در كيفيت اين مقالات شبهه كرد و سياست خارجي تزاريسم «انگلس» را نارسا دانست، در حالي كه هنوز اين مقالات منتشر نشده بود. بالاخره در ۱۹۵۶ متن كامل اين دست‌نوشته‌ها در مجموعه آثار ماركس – انگلس گنجانده شد. همچنين كتاب «ديباچه‌اي بر تاريخ روسيه» كه ترجمه‌اي از فصل‌هاي پنجم و ششم «تاريخ ديپلماسي پنهان سده هجدهم» است، از آلماني به فارسي برگردانده شده و در اين دو فصل ماركس ريشه‌هاي استبداد آسيايي را مورد كاوش قرار مي‌دهد.

ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > پایان >>

صفحه 100 - 110 از 540