صفحه نخست arrow اندیشه arrow تزريق مهم‌تر است يا تزويج
اندر حكايت ازدواج مجدد؛ از نوع دائم باشد يا موقت
تزريق مهم‌تر است يا تزويج
نسخه مناسب چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0 بدعالی 
22 شهریور 1389 - 17:32
تزريق مهم‌تر است يا تزويج

عباس عنصري‌فرد:يكي از مهم‌ترين و اساسي‌ترين وقايع حقوقي و عاطفي زندگي بشري ازدواج است كه زندگي زوجين را تحت تاثير خود قرار مي‌دهد. اين روز‌ها موكلان مردم در مجلس شوراي اسلامي با آراي خود فرش سرنوشت بنيادي‌ترين نهاد جامعه را مي‌بافند و در قالب صفت حمايت، مقررات حقوقي و قضايي خانواده را بررسي و تصويب مي‌كنند كه نقطه عطف اين مباحث مانند سوژه‌هاي اصلي و جذاب سريال‌هاي ايراني ازدواج موقت و مجدد است.

 صحبت بر سر اصل ازدواج موقت نيست كه به موجب مقررات نكاح در قانون مدني و شرع صحت و شرايط آن در فقه اماميه مورد پذيرش قرار گرفته و حتي در شرع بحث ازدواج مجدد نيز خلاف شرع نبوده و امكان وقوع آن به سادگي امكان‌پذير است؛ هرچند خداوند متعال در آيه شريفه 3 سوره مباركه نسا شرط آن را اجراي عدالت عنوان كرده و بيان فرموده كه تنها يك زن بگيريد كه راهي بهتر است تا مرتكب ستم نشويد و با اين وصف صحت آن از اين لحاظ نيز محل ترديد است.
قبل از انقلاب قانونگذار با تصويب قانون حمايت خانواده مصوب 1346 و در ماده «14» و بند «3» ماده «11» آن محدوديت‌هايي را براي زوج در ازدواج مجدد مقرر داشته بود و حتي ازدواج مجدد بدون اجازه همسر و دادگاه را جرم و مستوجب مجازات مي‌دانست و اين روند با اصلاحاتي در قانون حمايت خانواده مصوب 1353 و در مواد «8»، «16» و «17» و درج شرط مستقل در اسناد ازدواج تا حال حاضر ادامه دارد و زوج براي ازدواج مجدد احتياج به رضايت همسر يا دادگاه داشته و در صورت اقدام بدون اجازه موجبات ايجاد حق طلاق را براي همسر خود فراهم مي‌كند كه در قانون حمايت خانواده‌اي كه در حال رسيدگي است واضعان آن قصد آزادتر كردن قيود زوج در تجديد فراش را دارند، اما آنچه تاكنون از توجه قانونگذاران دور مانده وضعيت فعلي سلامت خانواده و حمايت از آن است. امروزه با شيوع فراگير بيماري‌هاي مهلك مانند ايدز و هپاتيت و بيماري‌هاي جنسي و نحوه انتقال ساده آنها ازطريق رابطه جنسي بهداشت خانواده از اهميت فراواني برخوردار است. درست است كه شرع مقدس ازدواج مجدد را مجاز اعلام كرده (به شرط اجراي عدالت) اما احكام شرعي با تحولات زماني و تغيير وضعيت عوض شده و بعضا استنباطات عقلي احكام شرعي را تحت تاثير قرار مي‌دهد، كما اينكه مصافحه و روبوسي در شرع نه‌تنها منع نشده بلكه بين مومنان از مستحبات محسوب مي‌شود اما در صورت ابتلا به بيماري واگيردار اين حكم شرعي تحت تاثير يك ممنوعيت بهداشتي و درماني قرار مي‌گيرد. نمونه بارز آن ممنوعيت روبوسي و دست دادن به دليل مقابله با شيوع بيماري آنفلوآنزاي نوع A حتي در تبليغات تلويزيوني است. همچنين قرض دادن اموال از توصيه‌هاي مؤكد در شرع مقدس و قرآن كريم است اما اگر اين اموال از دسته وسايل شخصي مانند شانه، مسواك يا سرنگ باشد عقل حكم مي‌كند كه قرض دادن اين دسته از اموال نه‌تنها معقول نبوده بلكه موكدا منع شود و حكم شرعي مباح و مستحب بودن آن را تحت‌تاثير قرار دهد. ازدواج نيز به سبب اهميت رعايت بهداشت جنسي نيازمند حمايت قانونگذار است. كدا‌م‌يك از نمايندگان محترم مجلس و تهيه‌كنندگان اين لايحه حاضر به استفاده از سرنگ استفاده شده در يك بيمارستان هستند؟ آيا اهميت ازدواج كمتر از تزريق است؟ پس چگونه مي‌توان در يك زمان با ايجاد رابطه با چندين نفر اين اهميت را زير سوال برد. اين در حالي است كه آموزش مسائل جنسي در كشور ما صورت نمي‌گيرد يا بسيار دير و محدود انجام مي‌شود. لذا به نظر مي‌رسد لازمه حمايت از خانواده اين است كه زوج درصورت تمايل به ازدواج مجدد راجع به ازدواج اولش تعيين تكليف كند و تنها در صورت قطع و اتمام آن بتواند ازدواج ديگري انجام دهد. داشتن رابطه جنسي در يك زمان با چندين نفر نه‌تنها كمكي به استحكام خانواده نمي‌كند بلكه سبب شيوع غيرقابل كنترل بيماري‌هايي مي‌شود كه از طريق اين رابطه منتقل مي‌شوند و با توجه به غيرقابل درمان‌بودن بعضي از آنها افرادي بي‌گناه مبتلا به آنها خواهند شد. اين ممنوعيت منافاتي با مباح بودن ازدواج مجدد در شرع مقدس نداشته و به سبب يك حكم عقلي ايجاد مي‌شود.
لازم به ذكر است، در بسياري از كشورها ازدواج مجدد مانند مقررات قبل از انقلاب جرم بوده و مستوجب مجازات است. لذا پيشنهاد مي‌شود، تصميم‌گيري راجع به ازدواج مجدد با در نظر گرفتن اين مطالب صورت گيرد؛ هرچند ممكن است به مذاق برخی همجنس‌هايم خوش نيايد.
* وكيل پايه يك دادگستري
onsorifard@yahoo. com

نظر ها
افزودن جدید جستجو
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
آدرس سایت:
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pxinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
< بعدی   قبلی >