صفحه نخست arrow اجتماعي arrow نقل و نبات كشنده‌هاي سرد در شهر
 
نقل و نبات كشنده‌هاي سرد در شهر
نسخه مناسب چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0 بدعالی 
24 شهریور 1389 - 14:21
نقل و نبات كشنده‌هاي سرد در شهر

الهام يزدي‌ها:نابيناشدن يك پرستار ياسوجي كه با پنجه‌بوكس آن هم در داخل يكي از حساس‌ترين بخش‌هاي يكي از بيمارستان‌ها صورت گرفت حادثه‌ تلخي بود كه بار ديگر لزوم برخورد با سلاح‌هاي سرد را بر سر زبان‌ها انداخت و يادآور شد كه همچنان اين نوع از سلاح‌ها سهم بسزايي در وقوع جرائم دارند و بجاست كه همچون سلاح گرم قوانين خاصي براي آنها هم اتخاذ شود.

 هرچند هنوز قانون مشخصي براي برخورد با فروشندگان، توليدكنندگان و توزيع‌كنندگان سلاح سرد در كشور وجود ندارد و علي‌رغم آنكه سال‌هاست از مطرح‌شدن اين طرح در مجلس مي‌گذرد، فرماندهي انتظامي تهران بزرگ طرح مقابله با حاملان سلاح سرد را اجرا كرد اما مساله اصلي اين است كه چرا نبايد چنين طرحي براي از بين بردن زمينه‌هاي وقوع جرم در كل كشور اجرايي شود؟
 
بيش از سه سال از راهيابي اين لايحه به مجلس گذشت
نيروي انتظامي موضوع حمل سلاح سرد را به‌عنوان راه‌حلي براي كاهش وقوع جرائم خشن مطرح كرد و طرح ممنوعيت حمل، فروش و توزيع سلاح سرد ابتدا از سوي پليس آگاهي مطرح شد و به‌وسيله دولت تحت عنوان لايحه «ممنوعيت حمل، فروش و توزيع سلاح سرد» در سال 86 به مجلس دوره هفتم ارائه شد و در خرداد ماه همان سال يك فوريت آن نيز به تصويب رسيد تا در اواخر كار مجلس هفتم در كميسيون قضايي و حقوقي مورد بررسي قرار گيرد اما با پايان يافتن عمر مجلس هفتم، رسيدگي به اين لايحه مسكوت ماند و با پايان كار مجلس هفتم به دولت بازگردانده شد تا مجددا از سوي دولت به مجلس ارائه شود!در اين‌باره محمد كرمي‌راد، عضو هيات‌رئيسه كميسيون امنيت ملي با تاكيد بر اينكه تاكنون و در عمر مجلس هشتم هيچ طرح يا لايحه‌اي درباره منع حمل و فروش سلاح‌هاي سرد يا چاقوهاي نامتعارف به مجلس ارائه نشده است، گفت: اگر پليس آگاهي يا نيروي انتظامي يا هر دستگاه مسوول ديگري لايحه‌اي درباره مقابله با سلاح‌هاي سرد به مجلس بياورد اعضاي كميسيون امنيت ملي و كميته امنيت داخلي از آن دفاع و حمايت خواهند كرد. محمداسماعيل كوثري، عضو هيات‌رئيسه كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي بر حمايت نمايندگان مجلس از طرح يا لايحه‌هاي مربوط به مبارزه با سلاح‌هاي سرد تاكيد كرد و معتقد است كه هر قانوني اگر بد و ضعيف باشد به مراتب بهتر از آن است كه درباره برخي موضوعات قانوني نداشته باشيم. وي با اشاره به اينكه طرح برخورد با سلاح سرد بايد از جانب كميسيون‌هاي مربوطه يعني كميسيون اجتماعي و سياست داخلي (امور شوراها) مطرح شود، افزود: تدوين طرح يا لايحه براي سلاح‌هاي سرد و چاقو‌هاي نامتعارف بايد توسط مسوولان و دستگاه‌هاي ذيربط مطرح شود، اما اگر بحث استفاده از سلاح‌هاي سرد گسترده شود، كميسيون امنيت ملي بايد به موضوع ورود پيدا كند.اما پليس هم معتقد است كه استفاده از سلاح سرد در وقوع جرائم خشن تاثيرگذار است و مسكوت‌ماندن لايحه ممنوعيت توليد، حمل، توزيع و فروش سلاح سرد منجر شده كه فرصتي براي ارتكاب جرم به مجرمان داده شود.در اين‌باره سردار سيدحسن بتولي، رئيس پليس آگاهي ناجا با اشاره به اينكه پليس سعي كرده است با استفاده از قوانين موجود با افرادي كه به‌وسيله سلاح سرد اقدام به ارتكاب عناوين مجرمانه مي‌كنند، برخورد كند، گفت: وجود سلاح‌هاي سرد به‌عنوان يك جرم قانوني كمتر مطرح است و اين درحاليست كه اگر اين موضوع به‌عنوان يك قانون مطرح باشد، مجرمان در مقابل مجازات‌هاي متناسب با جرم خود قرار مي‌گيرند.
46 درصد قتل‌هاي كشور در سال جاري با چاقو انجام شده
حال اين سوال مطرح است كه با توجه به اينكه بيش از سه سال از تصويب يك‌فوريتي اين لايحه در مجلس گذشته و هم‌اكنون لايحه از دستوركار مجلس خارج شده است، سهم وقوع جرائم خشن توسط سلاح سرد در جامعه چقدر است؟ آمارها نشان مي‌دهد كه 46 درصد از قتل‌هاي كشور در سال جاري به وسيله استفاده از چاقو رخ داده است.سرهنگ مصطفايي، معاون مبارزه با جرائم جنايي پليس آگاهي ناجا به ايسنا گفت: حدود 68 درصد از قتل‌هاي كشور بدون برنامه‌ريزي قبلي به وقوع مي‌پيوندند و متهمان پس از ارتكاب قتل از اقدام خود پشيمان مي‌شوند و آرزو مي‌كنند كه كاش چاقويي به همراه نداشتند. وي ادامه داد: در سال گذشته حدود 40 درصد از قتل‌ها به وسيله سلاح سرد به وقوع پيوسته است. معاون مبارزه با جرائم جنايي پليس آگاهي ناجا افزود: در سه استان كشور سهم وقوع قتل توسط سلاح سرد به 71 درصد مي‌رسد و در پايتخت 56 درصد از قتل‌ها به وسيله سلاح سرد رخ مي‌دهد كه اين آمار از ميانگين كشوري نيز بيشتر است. حاملان سلاح سرد خود يكي از قربانيان جرائم خشن محسوب مي‌شوند، يعني تنها كساني كه در حوادث خشن ضربه ديدند، قربانيان اين حوادث نيستند بلكه متهماني كه خود با سلاح سرد جرمي را مرتكب شدند، تمام زندگيشان را از دست مي‌دهند و قرباني هستند.
ارتكاب 81 درصد از زورگيري‌ها
با چاقو در 4ماهه امسال
ردپاي سلاح سرد تنها در وقوع قتل‌ها برجاي نمي‌ماند بلكه زورگيران نيز از چاقوهاي غيرمتعارف بهره مي‌گيرند. سرهنگ خالقي‌فرد، معاون مبارزه با سرقت پليس آگاهي ناجا با اشاره به اينكه يكي از زمينه‌هاي وقوع جرم زورگيري وجود چاقوهاي غيرمتعارف در دست مجرمان است، گفت: حدود 81 درصد از زورگيري‌ها در چهار ماهه امسال با استفاده از چاقو رخ داده. بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه اغلب حاملان سلاح سرد را جوانان تشكيل مي‌دهند و ميانگين سني آنها كمتر از 18 سال است. خالقي‌فرد با اشاره به اينكه بايد از واردات، ساخت و توزيع چاقوهاي غيرمتعارف جلوگيري شود، اين سوال را مطرح كرد كه وجود اينگونه چاقوها چه نكته مثبتي را به دنبال دارد و چرا بايد فروش، توليد و توزيع اين چاقوها در جامعه آزاد باشد؟
آمار قتل‌ها به‌وسيله چاقو در پايتخت نگران‌كننده است
سايه به‌كارگيري سلاح سرد در پايتخت به حدي سنگيني مي‌كند كه سرهنگ عباسعلي محمديان، رئيس پليس آگاهي تهران بزرگ از وقوع 40 درصدي قتل‌هاي تهران در سال گذشته به صورت غيربرنامه‌ريزي‌شده و به‌وسيله سلاح سرد خبر مي‌دهد و تاكيد مي‌كند كه اين آمار يك رقم بسيار نگران‌كننده در پايتخت است. وي درباره برخورد با حاملان سلاح سرد افزود: در طرح برخورد با سلاح‌هاي سرد، پليس سعي ندارد كه با چاقوهاي آشپزخانه يا ناخن‌گيرهاي چاقودار برخورد كند بلكه سعي ما در برخورد با چاقوهاي نامتعارف، جنگي و رزمي است.به گفته محمديان سال‌هاست كه تصويب اين قانون مورد تاكيد و درخواست پليس بود كه اگر اين لايحه مطرح و قانوني شود آمار قتل‌ها به وسيله سلاح سرد كاهش مي‌يابد.به نظر مي‌رسد اجراي طرح‌هاي مقابله با جرائم خشن در تهران در كاهش وقوع جرم تاثيرگذار بوده اما موقتي بودن آن كه از نبودن قانوني جامع در اين زمينه ناشي مي‌شود، نمي‌تواند زمينه‌هاي جرم را به صورت ريشه‌اي از ميان بردارد. دكتر سعيد معدني، جامعه‌شناس با تاكيد بر اينكه مراجع قانونگذار براي منع سلاح گرم، قانوني در نظر گرفته‌اند، اما توجه چنداني به معضل سلاح سرد نداشته‌اند، افزود: با وجود آنكه سلاح گرم در فرهنگ و سنت ايرانيان جايي نداشته و در روزگار كنوني نيز به وفور در دسترس مردم نيست، اما قانونگذاران ضوابط سختي را براي آن در نظر گرفته، ولي توجه كافي به سلاح سرد نداشته‌اند. تحقيقات نشان داده است كه ترساندن مردم و تهديد آنها در مورد موضوعي خاص، موثرتر از تنبيه‌كردن است و مسوولان مي‌توانند با در نظر گرفتن اين تئوري و تبليغات وسيع مردم را از استفاده از سلاح سرد بر حذر دارند. مسوولان بايد در نظر داشته باشند كه قانون و فرهنگ بايد با يكديگر حركت كنند.
وي تصريح كرد كه تصويب قوانين منع توليد و توزيع بدون فرهنگ‌سازي و آگاه‌سازي مردم سبب ظهور و بروز بازارچه‌هاي زيرزميني مي‌شود كه بروز اين بازارچه‌ها موجب افزايش قيمت چاقوها و تابوشدن حاملان اين سلاح مي‌شود. اين جامعه‌شناس تاكيد كرد: اگر استفاده‌نكردن از سلاح سرد و خطرات ناشي از آن براي مردم فرهنگ‌سازي نشود، برخورد قانوني و تصويب قانون‌هاي متعدد راهگشا نيست چون اگر افراد مشكلات و خطرات سلاح سرد را درك نكنند، در صورت دسترسي نداشتن به اين سلاح ممكن است، از هر نوع وسيله و ابزاري براي ارتكاب جرم استفاده كنند.دكتر علي نجفي‌توانا، جرم‌شناس توصيه كرد كه ساخت و حمل اين چاقوهاي نامتعارف ممنوع اعلام شود و مجازات استفاده از چاقو تشديد شود، چراكه اين تدابير قانوني مي‌تواند موجب پيشگيري از جرائم شود.
كمبود آموزش مديريت
 احساسات به جوانان
براي بررسي جامع‌تر در رابطه با اين موضوع، ‌بايد علل گرايش جوانان به چاقوهاي غيرمتعارف را هم جويا شد كه دكتر مجيد ابهري، مشاور اجتماعي كميسيون اجتماعي مجلس معتقد است فروش انواع و اقسام چاقوهاي نامتعارف اعم از قمه، شمشير و قداره به‌طور آزاد در اغلب مكان‌هاي فروش به آنجا رسيده است كه جوانان مي‌توانند به آساني هر نوع اسلحه سردي را تهيه و به همراه داشته باشند. افراد به‌خاطر كمبود توجه و تزلزل شخصيت، اينگونه سلاح‌ها را با خود حمل مي‌كنند چراكه حمل اين سلاح‌ها نوعي حس اعتماد به نفس و شجاعت كاذب به آنها مي‌دهد و از آنجايي كه مديريت احساسات به بسياري از جوانان و نوجوانان آموزش داده نشده است، جوانان در هنگام خشم سلاح را از جيب خارج كرده و به‌كار مي‌گيرند.ابهري با اعلام اينكه چاقوكشي در ميان برخي از جوانان مناطق مختلف به صورت يك مد در آمده، مي‌افزايد: همراه داشتن شمشيرهاي سامورايي و قمه به‌عنوان يك الگوي رفتاري منفي در ميان جوانان برخي از مناطق درآمده است. از آنجايي كه جوانان در استفاده از سلاح سرد مهارت كافي ندارند، اغلب اين چاقوكشي‌ها منجر به قتل يا نقص عضو مي‌شود كه همين مساله سبب زنداني شدن نوجوانان شده و از آنجايي كه زندان‌ها، كانون مبادله تجارب بزهكارانه‌اند، نوجواني كه به جرم سهل‌انگاري از سلاح سرد استفاده كرده پس از خروج از زندان با كلكسيوني از جرائم بزهكارانه به جامعه باز مي‌گردد. وي به تحقيقات خود و همكارانش در گروه پژوهشي آسيب‌شناسي مركز مطالعات استراتژيك آريا اشاره كرده و گفت: براساس يافته‌ها، 60 درصد جنايات و قتل‌ها در كشور ما با استفاده از سلاح سرد رخ مي‌دهد.گرچه تنها تصويب يك قانون براي رويارويي با موضوع سلاح سرد كافي نيست و بايد در اين‌باره اقدامات فرهنگي‌اي نيز در جهت آگاه‌سازي مردم در دستوركار قرارگيرد اما آنچه مسلم است، اين است كه بسياري از جرائم خشن متاثر از چاقوهاي نامتعارف رخ مي‌دهند؛ موضوعي كه بيشتر از اينها بايد از سوي مراجع ذيصلاح مورد توجه قرار گيرد. از سوي ديگر به نظر مي‌رسد دستگاه‌هاي مسوول براي تصويب قانوني براي مقابله با سلاح سرد با هم تعارف دارند به شكلي كه مجلس منتظر لايحه دولت است و دولتي‌ها هم منتظر طرحي از سوي مجلس! و سوال آخر اينكه چرا قوه قضاييه تا پيش از تصويب قانوني جامع در اين خصوص رويه واحدي را براي برخورد با حاملان سلاح‌هاي سرد در پيش نمي‌گيرد كه اجراي اين طرح‌ها
سراسري شود؟

نظر ها
افزودن جدید جستجو
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
آدرس سایت:
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pxinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
< بعدی   قبلی >