صفحه نخست arrow فرهنگ arrow صحنه،‌ فضایی آکنده از احترام
شعرخوانی ركن‌الدين خسروي در بزرگداشتش
صحنه،‌ فضایی آکنده از احترام
نسخه مناسب چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0 بدعالی 
29 شهریور 1389 - 15:12
صحنه،‌ فضایی آکنده از احترام

مانا کیانی:مراسم بزرگداشت ركن‌الدين خسروي كارگردان و پيشكسوت تئاتر ايران كه سال‌هاست در لندن سكونت دارد بدون حضور او شنبه‌شب در سالن اصلي تئاتر شهر و با حضور تعداد زيادي از چهره‌هاي سرشناس برگزار شد.

 اين مراسم نيز همچون دوره‌هاي پيشين با اجراي الهام پاوه‌نژاد آغاز شد. او پس از سپاس و تشكر از هنرمندان اعلام كرد، دليل اصلي كنار هم جمع شدن اين هنرمندان حضور ركن الدين خسروي است. وي بعد از پخش تصاويري از نمايش‌هايي كه خسروي كارگرداني كرده، اشاره داشت: نمايش «اسب سفيد» تنها اثر خسروي است كه هم نوشته و هم كارگرداني كرده است. سپس از جمشيد مشايخي بازيگر اين نمايش دعوت كرد كه روي سن بيايد.  مشايخي با تشويق حاضران در مراسم مطابق معمول با بوسيدن صحنه روي سن آمد: «همه شما معلمان من هستيد و بيش از همه استاد سمندريان و جعفر والي. من سال 1366 كه سال تاسيس اداره هنرهاي نمايشي بود در اين مكان با ركن‌الدين خسروي آشنا شدم. بعدها كارگردان‌هاي بزرگي چون خسروي، سمندريان، عباس جوانمرد و والي در اين اداره آغاز به كار كردند. سمندريان يك كارگردان واقعي بودند. من در نمايش اسب‌سفيد، نقش يك سردار مغول خائن را بازي مي‌كردم و در آثار ديگري چون «خاموش دريا»، «گنج يا جايي كه صليب مي‌گذارند»، نيز با خسروي كار كردم. وي فردي اهل فرهنگ و مطالعه بود و من افتخار مي‌كنم كه امروز خاطره‌اي از او نقل كردم.» در ادامه مراسم عكس‌هايي از نمايش «اديپوس» پخش شد و پس از آن رويا تيموريان در نقش «ژوكارت» قسمت‌هايي از نمايش را روي صحنه اجرا كرد.  تيموريان بعد از اجراي نقش چند جمله‌اي درباره اين اجرا گفت: «سال 67 شش ماه نمايش اديپوس را تمرين كردم، چون آقاي خسروي قصد پرورش و ساختن بازيگران را داشت. يكي از آرزوهاي من اين است كه دوباره در نمايشي به كارگرداني ركن‌الدين خسروي حضور داشته باشم. همين‌جا ياد مرحوم جمشيد لايق را هم گرامي مي‌داريم.» پس از آن عكس‌هايي از نمايش «سي‌زوئه بانسي مرده است» به نمايش در آمد و پاوه‌نژاد از اكبر زنجانپور بازيگر اين اثر دعوت كرد كه روي صحنه حاضر شود. زنجانپور ابتدا با اشاره به هنرمنداني كه در فقر و محروميت كامل فعاليت مي‌كنند و نامي از آنها برده نمي‌شود از همه حاضران خواست براي احترام به اين هنرمندان كه عاشقانه و بدون چشمداشت كار مي‌كنند يك دقيقه از جا برخيزند و سكوت كنند.  اين كارگردان و بازيگر تئاتر پس از اين سكوت، ادامه داد: «ركن‌الدين خسروي جزو كارگردان‌هايي است كه به غير از مهارت‌هايي كه به يك بازيگر آموزش مي‌داد خلاقيت و تخيل خود را وارد كار مي‌كرد. من در نمايش «سي‌زوئه بانسي مرده است» 23 نقش را بازي مي‌كردم. من از همين جا براي ايشان سلام مي‌فرستم.»
بخش بعدي مراسم اختصاص به نمايش «زيتون» به كارگرداني آرمان اميد داشت كه در گذشته به كارگرداني خسروي و بازي مصطفي طاري، بهروز بقايي و خانم مهرين‌فر اجرا شده بود و فرناز رهنما به جاي بازيگر زن نمايش كه در خارج به سر مي‌برد، نقش او را ايفا كرد.  در ادامه اين بزرگداشت عكس‌هاي نمايش «لبخند باشكوه آقاي گيل» نوشته اكبر رادي پخش شد و محمد مطيع بازيگر اين نمايش ضمن تعريف خاطره‌اي از بازي در اين اثر گفت: «من اين شانس را داشتم كه با استاداني چون عباس جوانمرد، جعفر والي، حميد سمندريان و... همكاري داشته باشم. يكي از افتخاراتم هم اين است كه در نمايش‌هاي «از پشت شيشه‌ها»، «حكومت زمان خان»، «لبخند باشكوه آقاي گيل»، همراه با هنرمنداني چون محمدعلي كشاورز، ايرج راد، فريده صابري، جميله شيخي و... با ركن‌الدين خسروي همكاري داشته باشم.» پاوه‌نژاد با اشاره به حضور شخصي كه نفوذي تئاتر در موسيقي است از صديق تعريف دعوت كرد كه درباره نقش موسيقي سنتي در آثار خسروي صحبت كند. تعريف از حضور در اين مراسم ابراز خرسندي كرد: «من آخرين نمايشي كه از خسروي ديدم «باغ آلبالو»، «چخوف» در سال 73 بود و اولين كاري كه از او ديدم سال 55-54 نوشته منوچهر رادي بود. از همان زمان پي بردم كه وي هم به تئاتر ملي و هم موسيقي ملي توجه خاصي دارند.» تعريف پس از آن شعر «ليلي حوضک» را كه در نمايش خسروي اجرا كرده بود، به‌طور زنده خواند كه با تشويق حاضران همراه شد و فضاي مراسم را عوض كرد. پخش تصاوير مكالمه تلفني فرزانه نشاط‌خواه همراه ديگر هنرمندان با خسروي يكي ديگر از برنامه‌هاي اين بزرگداشت بود و پس از آن پيام صوتي خسروي همراه با نمايش عكس‌هاي آثارش پخش شد كه از همه هنرمندان، انجمن بازيگران و كارگردانان كه اين بزرگداشت را براي وي ترتيب داده بودند تشكر كرد و شعر «آي آدما» سروده نيما يوشيج را براي حاضران خواند.  پاوه‌نژاد در ادامه برنامه با خواندن نقدي درباره بازي جعفر والي در نمايش «ابراهيم توپچي» در نقش آقا بيگ از وي دعوت كرد روي سن حاضر شود. والي ضمن خوشحالي از دور هم جمع شدن هنرمندان در اين مراسم، از يكدل و يكرنگ بودن آنها و از اينكه  امشب همه از خاطره‌ها سخن مي‌گويند، ابراز خوشحالي كرد و گفت: «60 سال است كه در دنيايي زندگي مي‌كنم كه هر شب خلق مي‌شود. من از گذشته‌اي كه سپري كردم احساس لذت مي‌كنم. ركن‌الدين خسروي ازجمله هنرمنداني بود كه به تئاتر مملكت صميمانه و بي‌اجر و مزد خدمت كرد اما سه نقطه.» والي ضمن تعريف خاطراتي از بازي در نمايش «ابراهيم توپچي» از دانش، هوش و استعداد خسروي تعريف كرد.  فراهاني ضمن تشكر از محمد هراتي كه طراحي صحنه مراسم را برعهده داشت از همه هنرمنداني كه با ركن‌الدين خسروي در گذشته همكاري داشتند درخواست كرد روي سن حاضر شوند و عكس يادگاري بيندازند. هدايا و لوح تقدير نيز به مريم مقدم داده شد تا از طرف برگزاركنندگان اين جشن به خسروي در لندن تقديم كند.

نظر ها
افزودن جدید جستجو
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
آدرس سایت:
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pxinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
< بعدی   قبلی >