صفحه نخست arrow زندگي arrow توصيه‌هايي پيرامون عينك كودكان
 
توصيه‌هايي پيرامون عينك كودكان
نسخه مناسب چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0 بدعالی 
29 شهریور 1389 - 16:39
توصيه‌هايي پيرامون عينك كودكان

ابوالفضل امير ديواني:هرگاه فردي بزرگسال، عينك نامناسبي به چشم بزند، بي‌درنگ متوجه شده و واكنش نشان مي‌دهد. ولي امكان دارد كودكان به دلايل گوناگون به مشكل عينك خويش پي نبرند و به سبب سفارش پدر و مادر و پزشك در مورد استفاده از اين وسيله، به‌رغم هر مشكلي، آن را تحمل كنند ضمن آنكه توان سازگاري‌شان خيلي زياد است.


به قول يكي از متخصصان چشم، گزينش صحيح عدسي‌ها، نخستين عامل در تهيه عينك مناسب شمرده مي‌شود. در بعضي كشورها استفاده از عدسي‌هاي «پلي‌كربنات»، در عينك اين دسته از افراد كمتر از 12 سال الزامي است و چنانچه به جاي اين عدسي، عدسي شيشه‌اي يا پلاستيكي به كار رود، پيگرد قانوني به‌دنبال دارد. دليل اين ضرورت، نشكن بودن عدسي‌هاي يادشده و قدرت‌شان در جذب ميزان چشمگيري از پرتو فرابنفش است و اين اشعه را ياراي آن هست كه روي شبكيه اطفال تاثير منفي نهد.
متخصص مذكور استفاده از عدسي‌هايي با انحناهاي ويژه را در زمره عوامل انتخاب عينك مناسب ياد مي‌كند و در اين‌باره با مثال آوردن از كودك مبتلا به تنبلي چشمي كه شماره عينك چشم راست و چپش با هم فرق مي‌كند و به سبب همين تفاوت، بدين‌عارضه دچار شده است، مي‌گويد: «براي چنين كودكي حتما بايد قابي در نظر گرفت كه امكان قرار گرفتن دو عدسي با ضخامت، انحنا و قدرت متفاوت ميسر باشد.» توجه به ظاهر عينك در تهيه عينك كودكان، به اين معني كه صرفا به ظرافت و سبك آن عنايت شود، ممكن است شرايط غيرقابل استفاده‌اي را براي آنها پديد آورد.»
قاب‌هاي فلزي «تيتانيم» كه حساسيت پوستي به وجود نمي‌آورند يا قاب‌هاي كائوچويي كه پايه جنس‌شان از «ميتل سلولز» يا «پلي‌استايرين» است، شرايط مطلوب‌تري را براي كودكان فراهم مي‌سازد.
پاره‌اي از كودكان عينك زدن را دوست دارند، ولي بسياري آن را خسته‌كننده دانسته و از آن بيزارند. وظيفه پدران و مادران اين است كه به كودك‌شان بفهمانند عينك وسيله‌اي براي مشاهده بهتر پيرامون‌شان است. بر پايه آمارهاي موجود، يك نفر از هر چهار كودك دانش‌آموز و يك نفر از هر 20 كودك كوچك‌تر از سن مدرسه داراي نوعي مشكل بينايي است. چشمان كودك بايد بعد از تولد، سپس در چهار سالگي و پس از آن به‌طور دوره‌اي معاينه شود. در طول ساليان رشد، نيازهاي بينايي كودك در هر شش ماه دگرگون مي‌شوند. چنانچه كودكي كه به عينك احتياج دارد، از كاربردش غفلت ورزد، مشكلات فراواني برايش پيش مي‌آيد، چه بسا امكان دارد عينك را بشكند يا براي هميشه آن را كنار بگذارد، اما اساسا نبايد انتخابي براي كودك باقي بماند. هر جا مي‌رود و به هر كاري كه دست مي‌زند، بايد عينك به چشمش باشد چرا كه اين عمل خود مسووليتي برايش ايجاد مي‌كند. در نتيجه والدين بايد اهميت عينك زدن را به او بياموزند و كاربردش را به وي متذكر شوند.

آموزش توام با آگاهي
نخستين گام، ترغيب كودك نيازمند عينك است، چرا كه او به تشويق پدر و مادر محتاج است. درضمن احساس وي را در مورد اين وسيله مزاحم دريابيد، اين مساله مهم است كه كودك به هنگام استفاده از عينك، حس خوشايندي نسبت به خود داشته باشد. شما تصور مثبتي در او به وجود آوريد. در حالي كه هنوز از عينك استفاده نكرده است، آن را به شكل اتفاقي جلوه‌گر سازيد. در گزينش عينك، شركتش دهيد. در صورتي كه از عينك خوشش آمده باشد، نسبت به كاربرد آن تمايل فزون‌تري خواهيد يافت. اشخاصي را كه عينك به چشم دارند و كودك آنان را مي‌شناسد و دوست‌شان دارد، به وي نشان دهيد (خواه حضورا يا در تلويزيون). كاري كنيد تا همچون دختر يا پسري بزرگ عينك بزند و در گردش بيرون از خانه، آن را به سايرين نشان دهد. به منزله تشويق، ترتيبي دهيد تا با كودك عينكي بازي كند. تجربه را به وسيله كتاب، قوت بخشيد. كتاب‌هاي زيادي راجع به تجربيات كودكان با عينك به چاپ رسيده كه سودمند خواهند بود.
كودك را در انتخاب عينك شركت دهيد. چنانچه كودك‌تان به ميزان لازم بزرگ باشد؛ مي‌تواند در گزينش عينك به شما ياري كند تا از بين اقسام گوناگون آن، يكي را انتخاب كند. اگر عينكش را دوست داشته باشد، تمايل فزون‌تري جهت استفاده از آن خواهد داشت. سعي كنيد يك بند چرمي كه پشت سر كودك محكم مي‌شود، به عينك متصل سازيد. اين جزو اضافي براي كودكاني كه مدام عينك‌شان را از چشم برمي‌دارند، بسيار فايده دارد. علاوه بر اينها، شيشه‌هاي پلاستيكي نيز هستند كه موقع ورزش يا بازي مطمئن‌تر و امن‌ترند.
كودك را براي رويارويي با افرادي كه احتمالا مسخره‌اش مي‌كنند، آماده سازيد. براي مقابله با متلك‌هاي اجتناب‌ناپذير درباره عينك، راه‌حل‌هايي پيش پاي كودك بگذاريد. موقعيت را بازسازي كنيد و راجع به پاسخ‌هاي دفاعي بينديشيد. از شخصيت‌هاي معروف كه عينك مي‌زده‌اند، براي او تعريف كنيد تا در موقع لزوم انگاره‌‌ها (الگوها)يي براي خود داشته باشد. يك نظام حمايتي پديد آوريد. در زمينه نيازهاي احتمالي كودك با معلم او گفت‌وگو كنيد. احتمال دارد نزديك‌تر نشستن به تخته سياه برايش مناسب‌تر باشد. برخي اوقات ياري معلم در رويارويي با متلك‌هاي ساير شاگردان خيلي سودمند است، به‌ويژه در مورد كودكان خردسالي كه عينك مي‌زنند. مصاحبت با كودكي مثل خودشان، بحث‌‌‌هاي كلاسي راجع به فوايد عينك، مطالعه آثار مناسب در كلاس يا دعوت از يك چشم‌پزشك به‌منظور سخنراني در كلاس ممكن است راه را هموارتر سازد.
كودك را تحسين كنيد. به‌ وي خاطرنشان سازيد از اينكه مرتبا عينك مي‌زند، تا چه حد خشنوديد. در صورتي كه كودك هر روز براي مدتي معلوم، مرتبا عينك بزند، به‌عنوان تشويق اجازه دهيد به سينما رود. يا كتاب جديدي براي خواندن داشته باشد (در اينجا پاداش از نوعي است كه به‌گونه‌اي با بينايي كودك مرتبط باشد). با استفاده از يك جدول، كودك را تقويت كنيد. هر دفعه كه او به شيوه صحيح عينك مي‌زند، ستاره‌اي در جدول بگذاريد. منظور از اين عمل آن است كه كودك موقع مطالعه براي نگاه كردن به تخته سياه يا هنگام تماشاي تلويزيون يا پيوسته از عينك سود جويد. چنانچه كودك به مدرسه مي‌رود، مي‌توانيد دسته‌اي كارت يا قطعاتي كاغذي براي معلمش بفرستيد، تا شما را از وضعيت كودك در آموزشگاه آگاه سازد. مثلا مي‌توانيد روي كارت‌ها بنويسيد: مادر عزيز، مريم امروز در تمام مدت عينك به چشم داشت و كار بزرگي انجام داد. كارت‌ها را جمع كنيد، تا وقتي به شمار مشخصي رسيدند، به او هديه‌اي بدهيد.

نظر ها
افزودن جدید جستجو
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
آدرس سایت:
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pxinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
< بعدی   قبلی >