صفحه نخست arrow سیاست arrow محدوديتي براي مخالفان دولت اعمال نشده است
احمدي‌نژاد در گفت‌وگو با اسوشيتدپرس:
محدوديتي براي مخالفان دولت اعمال نشده است
نسخه مناسب چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 0 بدعالی 
29 شهریور 1389 - 17:31
محدوديتي براي مخالفان دولت اعمال نشده است

رئيس‌جمهور دوستي با ملت ايران را بهترين راهبرد براي دولت آمريكا دانست و گفت: ملت ايران ملت بزرگ و مقتدري است، البته اين اقتدار جنبه انساني و فرهنگي دارد. ايرانيان دوست ساير ملت‌ها هستند و هيچ‌گاه به دنبال سلطه بر ديگران نبوده‌اند و كساني كه عليه ملت ايران اصرار مي‌ورزند فرصت دوستي با ما را در آينده از دست خواهند داد.


محمود احمدي‌نژاد در مصاحبه با خبرگزاري اسوشيتدپرس در پاسخ به سوالي درباره پيام حضور ايران در سازمان ملل متحد، اظهار داشت: پيام ملت ايران پيام اصلاح و تغيير است. سخن ملت ايران در طول تاريخ اين بوده كه شرايط موجود جهان در شأن انسان و ملت‌ها نيست. با توجه به جنگ‌ها، اشغالگري‌ها، مسابقه تسليحاتي، فاصله عميق شمال - جنوب و بحران‌هاي اقتصادي و فرهنگي بر اين باور هستيم كه انسان براي چنين شرايطي آفريده نشده است بلكه انسان براي زندگي سرشار از شادي، آرامش، عشق و محبت خلق شده و همه اينها در سايه عدالت و يگانه‌پرستي محقق مي‌شود.
رئيس‌جمهور با تاكيد بر اينكه ملت ايران نسبت به مديريت حاكم بر جهان انتقاد دارد، خاطرنشان كرد: مديريتي كه بر جهان حاكم است قادر نيست امنيت و دوستي را بين ملت‌ها برقرار كند.
رئيس‌جمهور در پاسخ به اين سوال كه پس از آزادي سارا شورد يكي از سه تبعه آمريكايي كه وارد مرزهاي ايران شده بودند، چقدر احتمال دارد كه دو نفر بعدي نيز آزاد شوند، اظهار داشت: از اينكه اين خانم با نگاه محبت‌آميز جمهوري اسلامي ايران آزاد شد خوشحال هستيم و اميدواريم دو نفر بعدي نيز به دادگاه اثبات كنند كه نظر سويي از ورود غيرقانوني به خاك ايران نداشتند و آزاد شوند. احمدي‌نژاد افزود: كشورهاي جهان براي ورود غيرقانوني به كشورهايشان قوانين سختي دارند اما اميدواريم در هر كجاي دنيا حتي آنهايي كه در آمريكا زنداني هستند، آزاد شوند.
رئيس‌جمهور در پاسخ به اينكه وزير خارجه آمريكا عنوان كرده كه وزراي خارجه گروه ‌١+5 در مورد مساله هسته‌اي آماده ديدار با مقامات عالي ايران هستند، آيا ايران آمادگي گفت‌وگو در اين زمينه را دارد، گفت: ملت ايران هميشه آماده گفت‌وگو بوده است و هرگاه جلسه‌اي هماهنگ شد ايران از حضور در اين جلسه ابايي ندارد.
رئيس‌جمهور با اشاره به اينكه بيانيه تهران در جريان گفت‌وگوهاي هسته‌اي منتشر شد، اظهار داشت: رئيس‌جمهور آمريكا از رئيس‌جمهور برزيل و نخست‌وزير تركيه درخواست كرده بود كه با ايران وارد مذاكره شوند و درباره موضوع تبادل سوخت هسته‌اي راه‌حلي پيدا كنند كه در اين زمينه بيانيه مناسبي مبتني‌بر قانون و اساسنامه آژانس بين‌المللي اتمي تنظيم شد. روح اين بيانيه جابه‌جايي تبادل با تقابل بود و بيانيه تهران كه گام مهمي در متن گفت‌وگوها بود، با پاسخ بي‌ادبانه يعني صدور قطعنامه مواجه شد.
احمدي‌نژاد افزود: ملت ايران هميشه آماده گفت‌وگو بوده و از تعامل و همكاري استقبال مي‌كند اما بايد گفت‌وگوها مبتني‌بر عدالت و احترام باشد، در غير اين صورت هيچ نتيجه‌اي حاصل نخواهد شد. رئيس‌جمهور خاطرنشان كرد: در موضوع هسته‌اي دو مبحث كليدي تبادل سوخت و گفت‌وگوهاي عمومي درباره همكاري‌هاي جامع و بين‌المللي در راستاي هم قرار دارد كه اولين موضوع به نام گفت‌وگوهاي وين و دومين موضوع با عنوان ‌١+5 شناخته مي‌شود.
احمدي‌نژاد با تاكيد بر اينكه رآكتور تهران داروي مورد نياز بيش از ‌٨٠٠ هزار بيمار را تأمين مي‌كند، گفت: طبق قانون و اساسنامه آژانس بين‌المللي هسته‌اي، اعضايي كه سوخت ‌٢٠ درصد دارند بايد بدون پيش‌شرط سوخت مورد نياز ساير اعضا را تامين كنند و ما براي نياز خود درخواستي را ارائه كرديم كه متاسفانه اعضايي كه مي‌توانستند اين سوخت را تامين كنند شرايط سياسي گذاشتند، در حالي كه راه آن انساني و در عين حال قانوني بود. به همين دليل مذاكرات قطع شد. البته مجددا براي آغاز گفت‌وگوها اعلام آمادگي شده است كه اميدواريم هرچه زودتر اين مذاكرات آغاز شود.
رئيس‌جمهور از در جريان بودن مذاكرات ديگري بين ايران و گروه ‌١+5 خبر داد و گفت: روند اين مذاكرات در راستاي همكاري‌هاي جامعه بين‌المللي است كه در اين زمينه بسته پيشنهادي خود را ارائه داده‌ايم. در اين بسته برنامه‌هاي كاملي درباره اصلاح وضع جهان، اصلاح وضعيت امنيتي دنيا، كنترل تسليحات هسته‌اي و خلع‌سلاح جهاني و نيز همكاري در موضوع انرژي گنجانده شده است و از نظر ايران اين موارد از مسائل مهم دنيا به شمار مي‌رود كه همه بايد در آن مشاركت فعالي داشته باشند.
رئيس‌جمهور در پاسخ به سوالي درباره مخالفان دولت و رقباي سياسي خود، اظهار داشت: رقباي انتخاباتي من كاملا آزاد هستند و مانند بقيه مردم ايران مشغول زندگي و فعاليتند. آنان با آزادي نظرات و ديدگاه‌هاي خود را ابراز مي‌كنند. محدوديتي براي فعاليت‌هاي قانوني وجود ندارد و مانند بقيه مردم ايران مي‌توانند نقش‌آفريني داشته باشند، البته بايد توجه داشت كه همه در ايران در چارچوب قانون مي‌توانند به نقش‌آفريني بپردازند.
رئيس‌جمهور افزود: هركس در برابر قانون تخطي كند دستگاه قضايي به تخلفات او رسيدگي خواهد كرد؛ چراكه همه در برابر قانون مساوي هستند. از جانب دولت هيچ‌گونه محدوديتي براي رقباي سياسي و مخالفان دولت اعمال نشده است، البته ممكن است خود آنها از فضاي مردمي نگراني داشته باشند.
احمدي‌نژاد در پاسخ به اينكه آيا قبل از آغاز گفت‌وگوها حتما بايد مسائل مربوط به بسته پيشنهادي مورد بررسي قرار گيرد، اظهار داشت: بسته پيشنهادي براي بررسي در جريان مذاكرات، ارائه شده است ضمن اينكه ايران چند سوال از گروه ‌١+5 پرسيده است كه هنوز براي دريافت پاسخ آن اميدوار هستيم، پاسخ آنها به سوالاتي مانند گروه ‌١+5 چقدر به مقررات NPT پايبندي دارد و اينكه هدف از مذاكرات با ايران را چه مي‌داند و آيا به دنبال دوستي است يا دشمني و همچنين ارائه ديدگاه‌هاي خود نسبت به بمب‌هاي اتمي رژيم صهيونيستي را بيان كنند، مانع از گفت‌وگو و مذاكره نيست اما بدون ترديد روند مذاكرات را تنظيم مي‌كند.
رئيس‌جمهور در پاسخ به اينكه آيا ايران با آرام كردن پروسه مذاكرات به دنبال افزايش غني‌سازي است، گفت: بدون ترديد ايران حجم اورانيوم غني‌سازي خود را افزايش خواهد داد؛ چراكه اولين نيروگاه اتمي به‌زودي راه‌اندازي مي‌شود كه سالانه به ‌٢٧ تن اورانيوم ‌٥/٣ درصد نياز دارد و با توجه به اينكه به ‌٢٠ نيروگاه مانند نيروگاه بوشهر نياز داريم بايد بتوانيم اورانيوم مورد نياز اين نيروگاه‌ها را تامين كنيم اما مسير ايران در غني‌سازي اورانيوم توليد سوخت هسته‌اي است و همه مي‌دانند كه ايران به دنبال چيز ديگري نمي‌گردد، ضمن اينكه تمام تاسيسات هسته‌اي كشور زير نظر دوربين‌هاي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي قرار دارد و گذشت زمان به توليد بمب اتم ارتباطي ندارد؛ چرا كه صراحتا نيز اعلام كرده‌ايم كه به وجود چنين بمب‌هايي نياز و اعتقاد نداريم.
رئيس‌جمهور با بيان اينكه موضوع هسته‌اي ايران يك موضوع سياسي است، خاطرنشان كرد: دولت آمريكا از ‌٣٠ سال پيش با ايران مخالفت مي‌كند و در هر مقطعي بهانه‌اي براي اين مخالفت مطرح كرده است و امروز نيز برنامه هسته‌اي ايران به بهانه آنان تبديل شده است اما علي‌رغم اين فشارها، پيشرفت ملت ايران چندين برابر افزايش پيدا كرده است.
رئيس‌جمهور با تاكيد بر اينكه آينده از آن ايران است و تحريم‌ها در اراده ملت ايران تاثيري ندارد، تصريح كرد: ملت ايران با قدرت و قوت مسير پيشرفت، عزت و ايستادگي در برابر زياده‌خواهي‌ها را ادامه خواهد داد.
احمدي‌نژاد در جمع ايرانيان مقيم آمريكا
محمود احمدي‌نژاد همچنين يكشنبه‌شب به وقت محلي در جمع ايرانيان مقيم آمريكا با بيان اينكه در جمع ايرانيان سخن از ايران گفتن بهترين سخن و كلام است، افزود: امروز تقريبا همه در دنيا متوجه شده‌اند كه دو مرام، فرهنگ، قدرت و دو كشور در دنيا اثرگذار هستند و آينده دنيا نتيجه نوع تعامل اين دو كشور و قدرت است. يكي از اين دو كشور آمريكاست كه داراي يك جريان فكري، فرهنگي و يك منش است و از يك نوع ادبيات و سياست استفاده مي‌كند و چندين دهه است كه آمريكايي‌ها در دنيا يكه‌تازي مي‌كنند و فرهنگ و انديشه آمريكايي چندين دهه است كه در عرصه جهاني مطرح است. در دنياي سرمايه‌داري آمريكا بلامنازع است و تمام دنياي سرمايه‌داري متجلي در اين كشور است. تمام انديشه‌هاي غربي امروز خود را در آمريكا نشان مي‌دهند.
وي گفت: ايران يك فرهنگ، منش، رفتار، يك تاريخ و يك تمدن است و جايگاه آن در ذهن ملت‌ها و صاحبان فكر و انديشه رفيع است. احمدي‌نژاد ادامه داد: در ايران آنچه كه حرف اول و آخر را مي‌زند عشق و محبت است. مردم همديگر را دوست دارند. البته ممكن است در رفتارهاي جزئي روزمره عصباني شوند و كارهايي انجام دهند ولي بايد عنوان كرد كه عشق و محبت و علم و انديشه خميرمايه ايراني‌ها است.
احمدي‌نژاد با اشاره به تبليغات نادرست غربي‌ها در ارتباط با برنامه صلح‌آميز هسته‌اي ايران، گفت: آنها خودشان مي‌دانند كه ما به دنبال بمب اتم نيستيم و اين سلاح‌ها را در اختيار نداريم. ما احتياجي به بمب اتم نداريم. بمب اتم ما ايرانيان هستند كه هر كجا مي‌روند دنيا را تحت‌تاثير فرهنگ خود قرار مي‌دهند. بمب اتم ايران عشق و پاكي است و هر جا مي‌رود سدها و مقاومت‌ها را مي‌شكند و هر بمب اتمي را خنثي مي‌كند. آنها ناراحت هستند.
احمدي‌نژاد گفت: هر سال كه مجمع عمومي سازمان ملل متحد برگزار مي‌شود كساني كه پيگيرند آماده شنيدن دو سخنراني هستند؛ يكي سخنراني نماينده آمريكا و ديگري نماينده ايران.
وي با بيان اينكه ممكن است در هنگام سخنراني چند نفر بلند شوند و بيرون بروند، خاطرنشان كرد: اين اقدام از سوي كساني صورت مي‌گيرد كه شعار آزادي و تحمل را مي‌دهند و به ما مي‌گويند تحمل كنيد ولي خودشان تحمل ندارند. من به آنها مي‌گويم بهتر است زبان‌هاي شما كوتاه‌تر و گوش‌هايتان براي شنيدن بزرگ‌تر شود و حرف بشنويد و تحمل داشته باشيد. شمايي كه شعار آزادي و تحمل را مي‌دهيد.
ديدار احمدي‌نژاد با بان كي‌مون
رئيس‌جمهور اسلامي ايران و دبيركل سازمان ملل متحد در ملاقات دوجانبه مهم‌ترين موضوعات بين‌المللي ازجمله ناامني، خطر تروريسم و مواد مخدر و نيز آخرين وضعيت منطقه خاورميانه را مورد بحث و تبادل‌نظر قرار دادند.
محمود احمدي‌نژاد، ظهر يكشنبه به وقت محلي در ديدار بان كي‌مون ـ دبيركل سازمان ملل متحد ـ كه در مقر اين سازمان برگزار شد، با اشاره به نقش سازمان ملل در مديريت و اداره جهان، بر ضرورت اصلاح ساختارهاي اين سازمان به‌منظور دفاع از حقوق همه ملت‌ها و مشاركت همگاني در اداره جهان تاكيد كرد.
او با انتقاد از برخورداري تعدادي از دولت‌ها از حق وتو، خاطرنشان كرد: معناي حق وتو محدود كردن ساير ملت‌ها در اداره و مديريت جهاني است.
او همچنين درباره موضوع هسته‌اي كشورمان به روند انتشار بيانيه تهران اشاره كرد و گفت: بيانيه تهران بسيار روشن و منطقي بود و در حقيقت روح اين بيانيه جايگزين روحيه توافق با تقابل بود اما متاسفانه گروه 1+5 با صدور قطعنامه، اقدام زشتي را در مقابل حسن‌نيت جمهوري اسلامي ايران از خود نشان داد. امروز ما از اينكه به حيثيت شوراي امنيت خدشه‌اي وارد شود شديدا نگران هستيم و آمادگي ادامه گفت‌وگوها را براساس بيانيه تهران داريم.  رئيس‌جمهور با تاكيد بر اينكه ملت ايران از تحريم‌ها هيچ‌گونه نگراني ندارد، اظهار كرد: به‌طور قاطع مي‌توان گفت تحريم تاثيري در اقتصاد ايران ندارد و ملت ايران قادر است نيازهاي خود را به راحتي تامين كند.
بان كي‌مون ـ دبيركل سازمان ملل متحد ـ نيز در اين ديدار با اظهار خوشحالي از حضور احمدي‌نژاد در اجلاس مجمع عمومي سازمان ملل، به نقش سازنده ايران در برقراري و تثبيت صلح و امنيت در منطقه به‌ويژه افغانستان اشاره كرد و گفت: ايران با وجود چالش‌هاي موجود از مردم افغانستان و ايجاد امنيت در اين كشور حمايت كرده است كه اين موضوع قابل تقديري است و اين اقدامات ايران نشان‌دهنده آن است كه ايران مي‌تواند در صلح خاورميانه و امنيت جهاني نيز نقش موثري داشته باشد.
وي همچنين ابراز اميدواري كرد كه ايران به‌طور سازنده در مذاكرات با قدرت‌هاي جهاني دخيل در حل مساله هسته‌اي‌اش شركت كند. سخنگوي سازمان ملل نيز در بيانيه‌اي اعلام كرد دبيركل سازمان ملل در اين ديدار كه در مقر سازمان ملل در نيويورك انجام شد، گفت مذاكرات بايد به توافقي كه براي هر دو طرف قابل قبول باشد و با قطعنامه‌هاي مربوطه شوراي امنيت سازمان ملل هماهنگي داشته باشد، منجر شود.

نظر ها
افزودن جدید جستجو
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
آدرس سایت:
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pxinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
 
< بعدی   قبلی >